Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak wybrać prezent na Dzień Kobiet? 2018

Ranking prezentów dla kobiet

W PRL-u nie było problemu. Symboliczne prezenty wręczane masowo 8 marca w zakładach pracy i szkołach wszystkim dzielnym Paniom miały być wyrazem wdzięczności ludu pracującego dla budowniczych Polski Ludowej oraz podkreśleniem myśli Władysława Gomułki, że „w Polsce nie ma dziś dziedziny, w której kobiety nie odegrałyby ważnej roli.

Jako że w tamtych mało poetyckich czasach wdzięczność okazywało się najlepiej prezentami praktycznymi, Dzień Kobiet był świetną okazją do uzupełnienia braków w zaopatrzeniu. Tego wczesnowiosennego dnia kobiety wracały zatem do swoich domów z obowiązkowym goździkiem (którego odbiór wcześniej pokwitowały u personalnej) oraz wyszukanym dobrem w postaci rajstop, paczki kawy, ręcznika, ścierki bądź małego zapasu mydła. Taki gest miał nie tylko wyrażać wdzięczność i uznanie, ale przede wszystkim zachęcać kobiety do bardziej wydajnej pracy oraz do „wzmożonego współzawodnictwa.

Łza się może zakręcić w oku na wspomnienie takich motywów z socjalistycznej historii, tym bardziej, że dziś Dzień Kobiet ma zupełnie inny charakter. Zniknął zupełnie jego kontekst polityczny i partyjny, nie jest to też okazja do zaopatrywania kobiet w artykuły pierwszej potrzeby. Jeśli jest w ogóle obchodzony, to ma za zadanie być miłym gestem skierowanym do Pań w każdym wieku i każdego stanu.

Do lamusa odeszły już zatem praktyczne prezenty. Współcześnie do życzeń na Dzień Kobiet Panowie dołączają sympatyczny drobiazg. Oczywiście akcentem nieomal obowiązkowym jest kwiatek. Po epoce goździków, nastał czas tulipanów i w zasadzie zwyczaj ten trwa do dziś. Oczywiście możliwe, a może i wskazane, są wszelkie warianty mnie sztampowe – słoneczniki, bukieciki fiołków czy pierwszych pierwiosnków mogą sprawić dużo przyjemności.

Co do kwiatka? Jeśli upominek nie ma być personalizowany, bezpiecznym i eleganckim rozwiązaniem są tradycyjne kawy (ale bezwzględnie z wyższej półki), być może oryginalna herbata w egzotycznej puszce, a jeśli wybrana Pani nie jest akurat na diecie (o co, trzeba przyznać, niełatwo), życie jej mogą osłodzić czekoladki, praliny czy elegancko zapakowane owoce w czekoladzie.