Nic tak nie cieszy kobiet jak piękne kwiaty. Odpowiednio wybrane potrafią wyrazić szczere uczucia, poprawić nastrój w najbardziej nawet pochmurny dzień i sprawić, że kobieta poczuje się wyjątkowa i jedyna.
Kwiaty są bowiem najznakomitszymi wyrazicielami tego, co gra w duszy mężczyzny. Sam gest ich wręczenia jest już wiele znaczący, ale trzeba też pamiętać o wymowie poszczególnych rodzajów. Kwiaty mają bowiem swoją symbolikę i, aby nie zaliczyć towarzyskiego faux-pas, należy ją znać i stosować. Na początek słowo o znaczeniu kolorów: biel to wyraz niewinności i szlachetnych zamiarów; bukiet z niebieskich kwiatków oznacza wierność, z różowych – przyjaźń i sympatię. Gorąca czerwień to oczywiście kolor miłości i pasji, a żółć od zawsze przypisana była uczuciu zazdrości.
Ze względu na rodzaje, warto pamiętać o następującej symbolice:
- bez: szczera przyjaźń
- fiołek: skromność, cicha miłość
- groszek: pocałunek
- hiacynt: miłość dla zabawy, ALE: błękitny – stałość, a fioletowy: prośba o wybaczenie
- krokus: pogarda
- lilia: niewinność
- margeretka: wyraz podziwu dla urody
- piwonia: dobrobyt
- róża: różnie – w zależności od koloru
- słonecznik: fałsz, zarozumiałość
- żonkil: szacunek, ale też nieodwzajemniona miłość
Z okazji Dnia Kobiet przyjęło się ofiarowywać kobietom przede wszystkim dwa rodzaje kwiatów. Tradycyjnie kwiatem 8-marcowym był goździk. W czasach PRL święcił on prawdziwe triumfy, stanowił 70% wszystkich sprzedawanych kwiatów ciętych. Zaopatrywał wszystkie imieniny, uroczystości partyjne i święta państwowe, a w pierwszym rzędzie Dzień Kobiet. W małych miejscowościach przykładowo, 8 marca zapas goździka rozchodził się w półtorej godziny, a ludzie brali nawet połamane kwiaty z podłogi. Po Dniu Kobiet natomiast kwiaciarnie przez tydzień stały zamknięte, ponieważ nie było w hurtowaniach zaopatrzenia. Cały zapas goździka zostawał wyprzedany. Kariera goździka skończyła się w roku 1989, kiedy zaczęły go wypierać zachodnie kwiaty.
Obecnie triumfy popularności wśród 8-marcowych kwiatów święci tulipan. Nie obciążony historycznie i politycznie, nie niesie też za sobą zbyt dużego ładunku emocjonalnego, więc idealnie nadaje się na elegancki, sympatyczny upominek na Dzień Kobiet.